بعد از اینکه بودائیان تندرو خانه‌ های مسلمانان روهینگیا را در دو روستای واقع در شهر “سیتوه” میانمار آتش زدند، دست کم ۱۱ مسلمان روهینگیا کشته شد. به گزارش روز دوشنبه (۱ آبان، ۲۲ اکتبر) رادیو بانگا، این حادثه زمانی به وقوع پیوست که شماری از بوداییان اواخر روز یکشنبه با پشتیبانی ارتش و نیروهای […]

بعد از اینکه بودائیان تندرو خانه‌ های مسلمانان روهینگیا را در دو روستای واقع در شهر “سیتوه” میانمار آتش زدند، دست کم ۱۱ مسلمان روهینگیا کشته شد.

به گزارش روز دوشنبه (۱ آبان، ۲۲ اکتبر) رادیو بانگا، این حادثه زمانی به وقوع پیوست که شماری از بوداییان اواخر روز یکشنبه با پشتیبانی ارتش و نیروهای مرزی خانه‌ های مسلمانان را در روستاهای “ممرا” و “مروت” واقع در شهر سیتوه در ایالت راخین، به آتش کشیدند.
گفته می ‌شود، نیروهای ارتش میانمار برای بوداییان تندرو ظروف بزرگ حاوی بنزین فراهم کرده تا آنها خانه ‌های روستاییان مسلمان را به آتش کشیده و این افراد را وادار به فرار از خانه ‌هایشان کنند.
سکوت سازمان ‌های حقوق بشری در قبال نقض حقوق مسلمانان روهینگیا باعث جسورتر شدن بوداییان تندرو و نیروهای دولتی میانمار شده است.
دولت میانمار که اکثریتی بودایی دارد، حاضر نیست روهینگیا را به عنوان شهروندان این کشور به رسمیت شناخته و آنها را در دسته مهاجران غیرقانونی قرار داده است؛ این در حالی است که روهینگیا، قومی که گفته می‌ شود از نسل مسلمانان فارس، ترک، بنگالی و پاتان است، در قرن ۸ میلادی به میانمار مهاجرت کرد.
بر اساس گزارش‌ها، بعد از اینکه نیروهای دولتی و بوداییان تندرو شروع به آتش زدن روستاهای روهینگیا در ۱۰ آگوست (۲۰ مرداد) کردند، هزاران مسلمان روهینگیا در شرایط بسیار بدی در اردوگاه‌های پناهندگان زندگی می‌ کنند.
گزارش‌ها همچنین حاکی از این است، حدود ۶۵۰ مسلمان روهینگیا در ماه‌های اخیر در ایالت راخین کشته شده‌ اند. این در حالی است که ۱۲۰۰ نفر مفقود و ۸۰ هزار تن نیز آواره شده ‌اند.
منبع: پرس تی وی