انوار وب: دادگاهی در مصر 12 تن از هواداران مرسی را به دلیل شرکت دراعتراضات دانشجویی به 17 سال زندان محکوم کرد.
دادگاهي در مصر، ۱۲ نفر از هواداران رئيس جمهور برکنار شده اين کشور را به خاطر شرکت در اعتراضات دانشجويي عليه دولت منصوب شده از سوي ارتش، به ۱۷ سال زندان محکوم کرده است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه،اين معترضان به حمله به دانشگاه الازهر در جريان اعتراضات ماه اکتبر محکوم شدند.
در همين حال، اخوان المسلمين مصر اعلام کرد که تمامي محکومين، دانشجويان دانشگاه الازهر بودند.
هواداران مرسي به طور مرتب با برگزاري تظاهرات، اقدام دولت موقت مصر را در سرکوب اخوان المسلمين و بازداشت هواداران و رهبران آن را محکوم کرده‌اند.
ژنرال «عبدالفتاح السيسي»، فرمانده کل نيروهاي مسلح مصر شب سوم جولاي در نطقي تلويزيوني اعلام کرد مرسي، رهبر سابق اخوان المسلمين ديگر قدرت را در دست ندارد. السيسي همچنين بعد از برکناري مرسي، «عدلي محمود منصور»، رئيس دادگاه عالي قانوني اساسي مصر را به عنوان رئيس جمهور موقت معرفي کرد. ارتش همچنين قانون اساسي را به حالت تعليق درآورد.
به گفته مقام‌هاي رسمي ارتش مصر، محمد مرسي که در ژوئن ۲۰۱۲ ميلادي قدرت را به دست گرفت از سوي ارتش در بازداشت « پيشگيرانه » به سر مي‌برد.
رئيس جمهور برکنارشده مصر در چهارم نوامبر به اتهام تحريک به قتل معترضان مقابل کاخ رياست جمهوري در سال ۲۰۱۲ميلادي،در دادگاه حاضر شد.
بر اساس گزارش‌هاي منتشرشده، محمد مرسي در روز محاکمه‌اش در دادگاه ، خود را رئيس جمهور مشروع مصر دانست و از دادگاه خواست به اين محاکمه «مضحک پايان دهد.»
مرسي در آغاز جلسه محاکمه خود گفت: «من دکتر محمد مرسي، رئيس جمهور اين کشور هستم… اين دادگاه غيرقانوني است، اين يک کودتاست. رهبران کودتا بايد مورد محاکمه قرار گيرند. کودتا يک خيانت و جرم است.»
اين جلسه محاکمه به تاريخ ۸ ژانويه موکول شد و رئيس جمهور برکنار شده مصر که از زمان برکناري از قدرت در مکان نامعلومي در بازداشت به سر مي‌برد، به زنداني در بندر اسکندريه انتقال داده شد.
مصر از سوم جولاي صحنه خشونت‌هاي مهارناشدني بوده است. دولت منصور با آغاز سرکوب مرگبار هواداران مرسي بيش از دو هزار نفر از اعضاي اخوان المسلمين از جمله رهبر اين حزب را بازداشت کرده است. بديع ۲۰ اگوست بازداشت شد.
پس از آن که نيروهاي پليس در عمليات مرگبار چهاردهم آگوست به اردوگاه‌هاي معترضان حمله بردند، حدود يک هزار نفر در يک هفته درگيري شديد ميان هواداران مرسي و نيروهاي امنيتي نفر کشته شدند.
اين کشتارها محکوميت‌هاي بين‌المللي را به همراه داشت و نهادهاي بين‌المللي تحقيقات مستقل را درباره خشونت‌هاي اخير مصر خواستار شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.