دستگاه قضایی بوسنی چهار نفر از فرماندهان ارتش صرب های بوسنی را به 19 تا 43 سال زندان محکوم کرد. بر اساس گزارش رویترز دادگاه جنایت جنگی در بوسنی روز جمعه 15-6-2012 چهار تن از سربازان و افسرانی را که در کشتار و اعدام های دسته جمعی دست داشتند به زندان طولانی مدت محکوم کرد.این […]

دستگاه قضایی بوسنی چهار نفر از فرماندهان ارتش صرب های بوسنی را به 19 تا 43 سال زندان محکوم کرد.
بر اساس گزارش رویترز دادگاه جنایت جنگی در بوسنی روز جمعه 15-6-2012 چهار تن از سربازان و افسرانی را که در کشتار و اعدام های دسته جمعی دست داشتند به زندان طولانی مدت محکوم کرد.
این افراد به قتل عام بیش از 8 هزار مسلمان بوسنیایی در منطقه “سربنیستا” در ژوئیه سال 1995 متهم هستند.
دادگاه پس از بررسی مدارک و اسناد اتهام این چهار نظامی را محرز اعلام کرد و آنها را به اتهام ارتکاب جنایت ضد بشری به 43 سال زندان محکوم کرد.
کشتار دسته جمعی مسلمانان در سربنیستا در سال 1995 به عنوان وحشیانه ترین کشتاری توصیف می شود که قاره اروپا پس از جنگ جهانی دوم شاهد آن بوده است.
خانم “میرا اسماعیلوویچ”، قاضی دادگاه، هنگام قرائت حکم دادگاه گفت: «دست کم هشتصد تن از غیر نظامیانی که به صورت دست جمعی توسط این افراد قتل عام شدند سن آنها کمتر از16 سال بوده است.»
او افزود: «این جنایت زمانی اتفاق افتاد که ارتش صرب منطقه تحت پوشش سازمان ملل متحد را به تصرف خود در آورد و سپس نزدیک به 8000 مسلمان جوان را به شکل منظم و با برنامه از پیش تعیین شده قتل عام نمود.»
دادگاه طی حکمی “ستانکو کویچ” را به 43 سال، “ویلاستیمیر” به 19 سال، “فرانک کوسوز” به 40 سال و “جورونیا” را نیز به 40 سال زندان محکوم کرد.