مهر به نقل از عرب نت نوشت: با وجودی که 2 میلیون مسلمان در مسکو پایتخت روسیه زندگی می کنند اما تنها 4 مسجد برای آنها ساخته شده است که این تعداد گنجایش مسلمانان را نداشته و پاسخگوی نیازشان نیست.

دمیرجیزاتولون معاون شورای مفتیان روسیه با اشاره به اینکه تعداد مسلمانان مسکو حدود 2 میلیون نفر است، گفت: تعداد مساجد مسکو بسیار کم است. در مسکو تنها 4 مسجد کوچک وجود دارد که پاسخگوی نیاز مسلمانان نیست. به ویژه اینکه آنها برای اقامه نماز جمعه با مشکل مواجه هستند.
وی با بیان اینکه باید این معضل حل شود، اظهار داشت که مسلمانان مجبورند که نماز را در سرمای زمستان در حیاط مسجد اقامه کنند؛ به ویژه نمازهای جمعه و اعیاد و سایر مناسبت های دینی را.
جیزاتولون تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از مسلمانان این کشور در مسکو زندگی می کنند باید به اندازه نیازشان به ساخت مسجد اقدام شود.
نسر الیاموف یکی از شهروندان ازبکی این کشور می گوید که نزدیک ترین مسجد حدود یک ساعت و نیم با خانه اش فاصله دارد که شهرداری باید مساجد بیشتری در تمامی نقاط شهر بسازد.
عبدالرحمن عزیزاف از شهروندان تاجیکی می گوید: به علت ازدحام جمعیت بیشتر اوقات نماز خود را در ورودی مسجد می خواند. با وجود بارش باران یا برف بر سرمان مجبوریم نمازمان را همانجا اقامه کنیم. ازاین رو شهردار و مفتی روسیه باید به سرعت برای این امر اقدام کنند.
رافیل غنی الدین رئیس شورای مفتیان روسیه با بیان اینکه در گذشته از شهرداری خواسته تا 10 قطعه زمین را در نقاط مختلف پایتخت به ساخت مسجد جدید اختصاص دهد، اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است، یاد آور شد: باوجودی که یکی از مساجد چهارگانه مسکو را توسعه داده ایم اما هنوز تعداد آنها کم است و مشکل شهروندان مسلمان را رفع نکرده است.
تعداد مسلمانان روسیه 20 میلیون نفر است که 2 میلیون نفر آنها در مسکو پایتخت این کشور زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.