به گزارش انواروب، سايت شيعه آنلاين در مطلبي تحت عنوان (سند جایز بودن زنا از نگاه أبوحنیفه ) به گمان خودش، امام ابوحنيفه و مذهبش را به چالش کشیده است.
در مطلب مذكور آمده است:( «أبو حنیفه» یکی از چهار ائمه فقهی اهل سنت به شمار می رود. هواداران سنی مذهب وی، که عبادات دینی خود را بر اساس اصول و مذهب فقهی او انجام می دهند، اکنون میلیون ها نفر در سراسر جهان هستند.»)

بعد از این مقدمه چینی می نویسید: («سرخی» [سرخسی] از علمای سرشناس اهل سنت در صفحه 58 از جلد نهم کتاب خود تحت عنوان «کتاب المبسوط لشمس الدین السرخسي»، روایتی از “أبوحنیفه” آورده که او زنا کردن را جایز می داند.)
این سایت در ادامه افاضات خود، کشف بزرگش را رونمایی میکند و می نویسد: [وی(سرخسی) در این مطلب می نویسد: “… رجل استأجر امرأة لیزني بها فزنی بها فلاحد علیهما في قول أبي حنيفة” ترجمه: … مردی زنی را برای زنا کردن اجاره کرد، با او زنا کرد، طبق گفته أبی حنیفه نباید بر آنان حد جاری شود”.]
در مورد مطلب مذکور چند نکته به اختصار بیان می شود.
1ـ از این گونه مطالب و استدلالات شاید بتوان به عنوان حربه برای فریفتن افراد بی سواد استفاده کرد اما افراد آگاه و مطلع به سادگي فريب اين گونه مطالب را نمي خورند و نخواهند خورد. چرا که:
الف: نویسنده محقق! در عنوان مطلب نوشته است: «سند جایز بودن زنا از نگاه أبوحنیفه»، به واژه (جایز بودن) توجه کنید و آنگاه بیایید سندی که این محقق بزرگ! ارائه داده است را بخوانید: (“… رجل استأجر امرأة لیزني بها فزنی بها فلاحد علیهما في قول أبي حنيفة” ترجمه: … مردی زنی را برای زنا کردن اجاره کرد، با او زنا کرد، طبق گفته أبی حنیفه نباید بر آنان حد جاری شود”.) در کجای متن کتاب از واژه (جاز) ، [جایز است] استفاده شده. اصلا کجای متن حتی  اشاره به جواز زنا دارد چه برسد به تصریح به آن.
ما که گشتیم نبود شما بگردید شاید یافتید!
ب) این نظریه امام ابوحنیفه رحمه الله مبتنی بر این حدیث و اصل فقهی است که: [الحدود تندرء بالشبهات]،( حد به خاطر شبهه ساقط می شود.) یعنی در صورت وجود هر گونه شبهه ای نباید حد را جاری کرد.
2ـ از این گونه مسائل در فقه شیعه و سنی موارد بسیاری یافت می شود: چنان که آمده: « ان قتل الأب الإبن لم یقتص منه لأن الأب لایقتل بابنه»، اگر پدری فرزندش را کشت از او قصاص گرفته نمی شود(المبسوط طوسی7/225 و  شرائع الاسلام 3/359) حالا اگر کسی از این مسئله فقهی استدلال بگیرد که قتل فرزند جائز است آیا مردم به او نمی خندند! در مسئله مذکور نیز فقط بحث حد و حدود است و اصلا ربطی به جواز و عدم جواز ندارد.
نمونه ی دیگر: اگر شخصی با کنیز پسرش زنا کرد حد بر او اجرا نمی شود. چنان که در کتاب «نورالثقلین» و «من لا یحضره الفقیه» و «المبسوط طوسی» و دیگر کتب شیعه ذکر شده است. آیا هیچ انسان عاقلی یافت می شود که از این مسائل استدلال بگیرد که زنا کردن با کنیز فرزند جائز است!
از این گونه مسائل در کتب فقهی بسیار زیاد است که این نوشتار گنجایش بیش از این را ندارد.
3ـ یک توصیه به دست اندرکاران شیعه آنلاین: «لطفا و خواهشا در حوزه تخصصی خودتان صحبت کنید و سعی نکنید با عنوان های جذاب و هیجانی برای سایت تان مخاطب تکدی گری کنید. مردم عاقل اند، نیازی نیست شما شعورشان را به سخره بگیرید. »
4ـ درآخر هم به قول خواجه حافظ:
ای مگس! عرصه سیمرغ نه جولنگه توست    ****  عرض خود می بری و زحمت ما می داری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.