حمله نیروهای پلیس به تظاهرکنندگان در شهر “حویجه” واقع در شمال عراق، 27 کشته و دهها زخمی بر جا گذاشت.
مقام‌های نظامی در شمال عراق اعلام کردند که امروز سه شنبه ( 3 اردیبهشت 92) بر اثر حمله نیروهای عراقی به تجمعات اعتراضی در کرکوک 27 تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.
خشونت‌ها زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی به تظاهرات مخالفان دولت در شهر “حویجه” نزدیک کرکوک در شمال عراق حمله کرده و به سوی آنها تیراندازی نمودند.
معترضان در حویجه به خبرگزاری رویترز گفته‌ اند که نیروهای ارتش ناگهان به روی افراد معترض غیرمسلح آتش گشودند.
شهر حویجه، از روز جمعه و بعد از کشته شدن یک افسر عراقی تحت محاصره بوده است.
نیروهای امنیتی عراق از مردم حویجه خواسته‌ بودند که مظنونان قتل افسر عراقی را تحویل دهند، اما مردم از این کار خودداری نمودند.
استعفای وزیر سنی دولت عراق در واکنش به کشتار مردم
“محمد تمیم”، وزیر آموزش اهل سنت دولت عراق، امروز سه شنبه، در اعتراض به حمله نیروهای امنیتی به معترضین در شمال این کشور از مقام خود استعفا داد.
استعفای وزیر آموزش عراق، سومین استعفایی است که از آغاز اعتراضات مردمی به سیاست نوری مالکی تا کنون، در بین مقامات این کشور صورت می گیرد. پیش از این نیز دو وزیر اهل سنت دولت مالکی؛ “رافع عیساوی (وزیر اقتصاد) و “عزالدین الدولة” (وزیر کشاورزی)، نیز از مقام  خود استعفا دادند.
گفتنی است، بسیاری از مناطق عراق،  از جمله: استان‏های الانبار، صلاح‌ الدین، دیالی، نینوا و کرکوک از ماهها پیش در اعتراض به سیاست‌های نوری مالکی نخست وزیر عراق، شاهد اعتراضات سراسری بوده است. معترضین اهل سنت در این کشور حکومت نوری مالکی را به ایجاد تبعیض در سیاست کشور و سعی در به حاشیه راندن اهل سنت عراق در زمینه سیاسی متهم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.