منابع خبری در قاهره روز پنجشنبه 6-12-2012 اعلام کردند در پی در گیری میان معترضان و هوادارن محمد مرسی رئیس جمهور مصر در اطراف کاخ ریاست جمهوری دست کم 5 تن کشته و 446 تن دیگر زخمی شدند.
گزارشگر العربیه در قاهره می گوید شمار زخمی ها زمانی بالا رفت که هواداران مرسی و مخالفان او به سنگ پرانی علیه یکدیگر پرداختند.
براساس این گزارش پلیس مصر به منظور جلوگیری از ورود معترضان به محوطه کاخ ریاست جمهوری از گاز اشک آور استفاده کرد.
معترضان به مرسی از روز سه شنبه به تجمع در مقابل کاخ ریاست جمهوری پرداختند و در مقابل اخوان المسلمین که محمد مرسی به آنها وابسته است نیز اعلام کردند برای اعلام حمایت از او آنها نیز در اطراف کاخ تجمع می کنند.
در همین حال رئیس دفتر ریاست جمهوری مصر گفته است که مرسی دستور داده که با معترضان مدارا کنند و هیچ کس حق برخورد شدید با آنها را ندارد.
رئیس دفتر ریاست جمهوری همچنین افزود امروز قرار است محمد مرسی سخنرانی “مهمی” را در مورد تحولات اخیر کشور برای همه مصری ها ایراد کند.
از سوی دیگر دکتر هشام قندیل رئیس شورای وزیران از تجمع کنندگان معترض در مقابل کاخ ریاست جمهوری خواست در اسرع وقت محوطه را ترک کنند و بجای تظاهرات و اعتراض گفتمان ملی را شروع کنند.
برخی از معترضان مرسی شب گذشته به دفاتر اخوان المسلمین حمله کرده و آنها را به آتش کشیدند.
تامر نصرت گزارشگر العربیه در آخرین گزارش خود از درگیری شدید میان معترضان مرسی و اخوان المسلمین در خیابان خلیفه مامون خبر داده است.
محمد مرسی در “بیانیه قانون اساسی” اختیارات خویش را گسترش داده و دستگاه قضایی را از سرپیچی از فرمان خویش ممنوع کرده و بلافاصله دادستان کل کشور را از کار برکنار کرد.
او سپس پس از تحویل پیشنویس قانون جدید از مردم این کشور درخواست کرد در 15 دسامبر آینده در همه پرسی قانون اساسی شرکت کنند.
باشگاه قضات مصر اما اشراف بر همه پرسی را تحریم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.