دادگاهی در مصر جلسه محاکمه محمد مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب این کشور را به دلیل اعتراض حامیان وی مقابل دادگاه به بعد موکول کرده است.محمد مرسی، چهار ماه پس از آنکه ارتش مصر وی را برکنار کرد، روز دوشنبه (۱۳ آبان) در دادگاهی واقع در آکادمی پلیس حاضر شد.جلسه محاکمه اصلی درست پس از […]

دادگاهی در مصر جلسه محاکمه محمد مرسی، اولین رئیس جمهور منتخب این کشور را به دلیل اعتراض حامیان وی مقابل دادگاه به بعد موکول کرده است.
محمد مرسی، چهار ماه پس از آنکه ارتش مصر وی را برکنار کرد، روز دوشنبه (۱۳ آبان) در دادگاهی واقع در آکادمی پلیس حاضر شد.
جلسه محاکمه اصلی درست پس از آغاز به حالت تعلیق درآمد. محاکمه مرسی و همراهان وی به تاریخ ۸ ژانویه موکول شده است.
این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که متهمان فریاد برآوردند و بر ضد ارتش شعار سر دادند و گفتند که اعتبار دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسند.
برپایه گزارش‌ها، مرسی ضمن تصریح این که وی رئیس جمهور قانونی مصر می‌باشد از دادگاه خواسته است که به «این بازی مضحک پایان دهد.»
مرسی در آغاز جلسه محاکمه خود گفت: «من دکتر محمد مرسی، رئیس جمهور این کشور هستم… این دادگاه غیرقانونی است، این یک کودتاست. رهبران کودتا باید مورد محاکمه قرار گیرند. کودتا یک خیانت و جرم است.»
مرسی و ۱۴ تن از اعضای اخوان المسلمین به تحریک خشونت‌ها که به کشته شدن ۱۰ معترض انجامیده است، متهم شده‌اند. این در حالی است که اخوان المسلمین این ادعاها را بی اساس خوانده است.
در حال حاضر تدابیر امنیتی شدیدی در مصر اتخاذ شده است و در حدود ۲۰ هزار تن از نیروهای پلیس در خیابان‌ها مستقر شده‌اند.
حامیان اخوان المسلمین در چندین شهر و همچنین در خیابان محل محاکمه مرسی تظاهرات کردند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر ده‌ها تن از معترضان دستگیر شده‌اند.
روز جمعه، ده‌ها هزار تن از مردم در سراسر مصر به خیابان‌ها آمدند تا مخالفت خود را با محاکمه مرسی ابراز کنند؛ آنان همچنین انتصاب مجدد اولین رئیس جمهور منتخب این کشور را خواستار شدند.
معترضان همچنین برقراری عدالت درباره حامیان اخوان المسلمین که در جریان سرکوب‌های ارتش در پی برکناری مرسی کشته شدند را خواهان شدند.