کمتر از 12 ساعت از زمان اجرای طرح کوفی عنان نیروهای رژیم سوریه 81 تن از مخالفان و غیرنظامیان را در مناطق مختلف این کشور به قتل رساندند.
منابع محلی مخالفان از سوریه گزارش کردند در حماه 30 تن از غیرنظامیان که اغلب آنها زن و کودک بودند بر اثر گلوله باران مناطق مسکونی کشته شدند.
در منطقه ” اللطامنه ” در شمال غرب حماه 17 کودک و 8 زن جان خود را از دست دادند.
طی دو روز گذشته نیز 40 تن از مردم این منطقه در عملیات نیروهای ارتش کشته شده بودند.
همچنین نیروهای دولتی به همراه لباس شخصی های هوادار اسد به منطقه کفر سوسه در دمشق پایتخت سوریه یورش بردند و تعداد زیادی از مخالفان و مردم عادی را دستگیر کردند.
طرح عنان از همه طرف های درگیر می خواهد به خشونت ها پایان دهند ، کمک های انسانی به آسیب دیدگان ارسال شود ، بازداشت شدگان آزاد شوند و به مردم اجازه داده شود تظاهرات مسالمت آمیز برگزار کنند.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه پیش از سفر به چین اعلام کرده بود تاکنون بیش از 24 هزار پناهنده وارد ترکیه شده اند و این تعداد در حال افزایش است.
در همین حال وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد دو نفر از پناهندگان بر اثر شلک گلوله از خاک سوریه به اردوگاه کیلیس در منطقه غازی عنتاب در ترکیه زخمی شدند.
از سوی دیگر چین از رژیم سوریه خواست به تعهدات خود برای توقف آتش بس و عقب نشینی از شهرها بر اساس طرح عنان پایبند باشد.
لیو ویمین ان سخنگوی وزارت خارجه چین گفت:” چین از دولت سوریه و گروه های مختلف می خواهد تعهد به آتش بس و عقب نشینی نیروها از شهرها را محترم بشمارد.”
همزمان نخست وزیر ترکیه تهدید کرد در صورت عدم توقف کشتار مردم در مهلت تعیین شده ترکیه ” تدابیر جدیدی ” به کار خواهد بست.
اردوغان این تدابیر را توضیح نداده است اما مطبوعات ترکیه اعلام کردند این کشور ممکن است در خاک سوریه منطقه حایل و کریدورهای انسانی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.