در این روزها در حال بدرقۀ عاشقان و مدعوین الهی جهت زیارت حرمین‌ شریفین هستیم. حتم دارم که در کنار تلاش شبانه‌روزی کادر و پرسنل درمان کشور برای فروکش‌شدن پاندومی کرونا، دعای عاشقان زیارت خانه کعبه و مسجدالنبی (علی صاحبها الصلاة و السلام) بی‌تاثیر نبوده است.

کی بوَد یا رب طواف کعبه و زمزم کنم / بعد از آن رو در مزار سید عالم کنم

🔸در این روزها در حال بدرقۀ عاشقان و مدعوین الهی جهت زیارت حرمین‌ شریفین هستیم. حتم دارم که در کنار تلاش شبانه‌روزی کادر و پرسنل درمان کشور برای فروکش‌شدن پاندومی کرونا، دعای عاشقان زیارت خانه کعبه و مسجدالنبی (علی صاحبها الصلاة و السلام) بی‌تاثیر نبوده است.
🔸این روزها از هر گوشه و کنار جهان، مسلمانان به سوی مکه مكرمه عازم هستند تا در مسجدالحرام به‌هم بپیوندند و پروانه‌وار گرد خانه خدا طواف کنند و فریاد «لبیک اللّهم لبیک» آنان آسمان مكه را سرشار از معنویت و روحانیت گرداند.
🔸صدها هزار زائران از سراسر جهان به قصد قربت و زیارت خانه ‌خدا و حرم نبوی، کوچ معنوی را آغاز می‌کنند تا در مناسکی شگفت‌انگیر و سرشار از معنویت «حج ابراهیمی» را در پرونده عمر خویش ثبت نموده و وجود خویش را با حضور در مكان‌های مهبط وحی در مکه و مدینه متبرک و منور سازند و خود را به سجایای اخلاقی و صفات برجسته انسانی مزین کنند و خدای‌شان را بر نعمت هدایت شکر نمايند و با صاحب رسالت پیمان بندند که تا پایان عمر بر دوستی و قبول رسالتش وفادار می‌مانند.
🔸لباس‌های احرام را که به تن می‌کنی انگار دیگر روی زمین نیستی… رهسپار مکه می‌شوی و می‌خوانی: «لبیک اللهم لبیک، لبیک لا شریک لک لبیک…»
🔸اولین نگاهت که به کعبه می‌افتد باورت نمی‌شود تا سرت را کامل بالا ببری و نگاه کنی… از نعمت‌های تمام و کمال خداوند و ناشکری‌ و کاستی‌های خودت خجالت می‌کشی! می‌روی تا هفت دور، عاشقانه به دور کعبه بگردی، آرزو می‌کنی که خواب نباشی. در میان انبوه عاشقان که به گِرد خانۀ معشوق‌شان می‌گردند، خودت را در آن دریای عاشقان، قطره‌ای بیش نمی‌بینی. به طرف «مقام ابراهیم» می‌روی و دو رکعت نماز می‌خوانی، اما هنوز هم باورت نمی‌شود… به طرف «صفا» و «مروه» درحال حرکت هستی تا بی‌قراری حضرت هاجره علیهاالسلام را از عمق درون احساس کنی.
🔸 روزها یکی پس از دیگری سپری می‌شوند و هر لحظه تشنه‌تر می‌شوی. دلت می‌خواهد آب زمزم بنوشی و کنار ملتزم بایستی؛ زیرا آنجا عاشقانه‌ها و حرف‌هایت بوی معنویت و رنگ اجابت می‌گیرند.
🔸بعد از اتمام مناسک حج رهسپار مدینه می‌شوی… در همان بدو ورود بوی غریبی مَشامت را پر می‌کند!‏ کمی که می‌روی چشمت به گنبد سبزِ مرقد مطهر رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌افتد؛ انگار تمام عظمت و زیبایی مدینه را یک‌جا در این گنبد خضرا خلاصه و جمع کرده‌اند! داخل مسجدالنبی می‌شوی، نماز می‌خوانی، سپس به روضۀ اطهر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم و دو یار با وفایش؛ ابوبکر و عمر رضی‌الله‌عنهما نزدیک می‌شوی، درود و سلام عرض می‌كنی، چشمانت تاب نمی‌آورند و ‏صورتت مهمان و نوازشگر مرواریدهایی می‌شود که از سفره و چشمۀ ‌دلت سرچشمه گرفته‌اند، اشک می‌ریزی…
🔸کمی آن‌طرف‌تر، بيرون می‌روی چشمت به قبرستان بقیع می‌افتد، می‌دانی که قبرهای یاران باوفای پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌وسلم اینجا هستند و تو نمی‌دانی به کدامین سوی این قبرستان نگاه کنی! در این قبرستان بزرگانی خفته‌اند که اگرچه شاید نام‌شان بر روی قبر حک نشده باشد و ندانی که این قبر متعلق به کدام‌یک از یار پیامبر خوبی‌هاست، اما این را به یقین می‌دانی که نام و یاد آنها تا قیامت در دل‌های مسلمانان باقی‌ست و مسلمانان جهان سعادت و دیانت‌شان را مدیون این جماعت پاک و مقدس هستند.
🔸حج مظهر شکوه بندگی و نهایت کرنش عبد در مقابل معبود است.
حج مجموعه‌ای از مناسک معنوی و سراسر حکمت است که مسلمانان را از سراسر جهان برای تجدید میثاق با معبود خود گِرد هم می‌آورد.
حج، شکوهِ اقتدارِ عشق الهی، مظهر بندگی، کرامت انسانی، سجایای اخلاقی و یکپارچگی امت اسلامی است.
بارالها! زیارت حرمین شریفین را به کرات و مرات نصیب‌ ما بگردان. / سنی آنلاین

سینا سعادتمند